2020-ieji – EUGENIJOS ŠIMKŪNAITĖS METAI
2020-ieji – EUGENIJOS ŠIMKŪNAITĖS METAI

Gydomosios vaistažolių vonios

Šiomis dienomis labai daug suaugusiųjų ir vaikų jau puikiai žino, kas yra alergija. O atrodo, anksčiau tai buvo vienas rečiausių sveikatos sutrikimų, arba tiesiog, kaip dabar senoliai sako – išgalvotos ligos. Kitas klausimas – galbūt žmonės anksčiau tokius sutrikimus ignoruodavo? Šiais laikais komfortas yra vienas svarbiausių kokybiško gyvenimo kriterijų, o gera sveikata pripažįstama kaip labai svarbi žmogiškojo komforto dalis.

Teigiama, kad vaistai, padedantys kovoti su įvairių alergijų simptomais, tiesiog šluojami iš vaistinių lentynų. Anksčiau šie vaistai populiaresni buvo augalų žydėjimo metu, o dabar, kaip teigia vaistininkai, tokių preparatų pacientai ieško ištisus metus. Tačiau, kaip žinia, gali padėti ne tik vaistai, bet ir vaistiniai augalai.

Ypatingai daug rūpesčių sukelia vaikų iki vienerių metų amžiaus, tiksliau, kūdikių, alergijos. Labai rimtą ir naudingą pagalbą gali suteikti žolelių vonios. Žinoma, kad jos veiksmingos ir vyresniems vaikams bei suaugusiems, tačiau kūdikiams tai gali būti bene vienintelė išeitis kovoje su baimę ir jaunų tėvelių paniką keliančiomis alergijomis.

Teigiama, kad vaistažolių vonios turi reikšmingą raminantį poveikį, todėl gali apsaugoti nervinę sistemą nuo alergijų sukeliamų pažeidimų. Rekomenduojama pirmiausiai išmėginti atskirų vaistinių augalų voneles, o tik vėliau naudoti jų mišinius, nes bet kuri iš sudedamųjų dalių jaunai ir jautriai odelei gali netikti. Be to, reikėtų nepamiršti, kad kiekvieną kartą prieš mėginant kokią nors gydomąją vonelę, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.

Sužinoti, ar gydomoji vaistažolių vonia tinka alergizuotai odai labai paprastai. Pirmiausiai reikia pasiruošti tų vaistinių augalų nuovirą ir juo suvilgyti švarų vatos tamponą. Nuoviru suvilgytu tamponu reikia atsargiai patepti nedidelius alergijos paveiktos ir alergijos nepaveiktos, sveikos odos plotelius. Praėjus kelioms minutėms reikia stebėti, kas įvyko. Jei alergijos paveiktas odos plotelis po patepimo atrodo tik prasčiau, nei buvo prieš tai (pavyzdžiui, paraudo, padaugėjo ir paryškėjo išbėrimai, pradėjo ją perštėti), o sveikas odos plotelis panašus į paveiktą alergijos – tuomet šių vaistažolių nuoviras odai netinka ir ji yra jautri tam vaistiniam augalui. Jei odai tas nuoviras suteikė raminantįjį poveikį, tuomet tos vaistažolės gydomosoms vonioms tinka.

Vienos gydomosios vaistažolių vonios teigiamam poveikiu pasiekti neužteks. Jomis reikėtų mėgautis kas dvi dienas, ir tai daryti bent 8 – 10 kartų – toks gydymo kursas būtų neabejotinai veiksmingas. Gali būti, kad po kelių vonių nebus teigiamo poveikio, tuomet patartina pamėginti pakeisti vaistinį augalą, naudojamą gydomosiosm vonioms. Žinoma, kad alergijos pasireiškimo pradžioje labiausiai gydomosioms vonioms tinka ąžuolo žievė, mairūnas, ramunėlės, kiaulpienės ir varnalėšos. Norint naudoti mišinius patariama nenaudoti daugiau nei 5 vaistinių augalų, nes kiekvienam jų būdingas tam tikras poveikis, kurį gali slopinti arba stiprinti kitame vaistiniame augale esančios biologiškai aktyvios medžiagos.

Keletas gydomųjų vonių variantų:

  • Triskiautis lakišius nuo seno žinomas kaip veiksmingai su alergijomis kovoti padedantis vaistinis augalas. 3 (kūdikiams) – 6 (vaikams, suaugusiems) šaukštus triskiaučio lakišiaus reikia užpilti 500 ml verdančio vandens ir palaikyti 15 minučių. Šį nuovirą reikia supilti į vonią ir tiesiog mėgautis maudynių teikiamais malonumais.
  • Kitai labai veiksmingai gydomajai voniai gali būti naudojamas lakišiaus žolės, ąžuolo žievės ir ramunėlių žiedų mišinys. Reikia paimti po 1-2 šaukštus kiekvienos vaistinės augalinės žaliavos, užpilti šį mišinį šaltu vandeniu ir palaikyti 12 valandų. Po to šį ekstraktą reikia užvirinti ir nukošus paruošti gydomąją vonią santykiu 1:10 (1 litras nuoviro pilamas į 12 litrų vandens). Gydomoji vonia ypač veikminga esant egzemoms, dermatitams ir įvairios kilmės bėrimams.
  • Taip pat gydomosioms vonioms tinka raudonėlis, jonažolės, ugniažolės, tačiau, kaip jau minėta, būtina patikrinti odos jautrumą šiems vaistiniams augalams, nes jie tinka ne kiekvienai odai.

Svarbiausia – sveikata! O didžiausias sveikatos šaltinis yra gamta.

 

Rūtelė Žemaitytė

Šermukšnis