2020-ieji – EUGENIJOS ŠIMKŪNAITĖS METAI
2020-ieji – EUGENIJOS ŠIMKŪNAITĖS METAI

Aromaterapija

Aromaterapija priskiriama alternatyviajai medicinai. Tai tokia medicinos kryptis, kai gydoma naudojant aromatines medžiagas, pavyzdžiui, eterinius aliejus. O kas yra kvapas? Tai aldehidų, esterių, oksidų, fenolių ir kitų lakiųjų medžiagų molekulių poveikis mūsų nosies gleivinės nervinėms ląstelėms. Sukuriami impulsai, kurie siunčiami į smegenis – taip ir gimsta ypatingas kvapo pojūtis. Tokie terminai kaip „aromaterapija“, „eterinis aliejus“ pradėti naudoti neseniai, tik XX amžiuje, tačiau įvairūs ekstraktai, ištraukos, distiliatai vartojami jau nuo senų senovės įvairiose religinėse apeigose, medicinoje ir kosmetikoje.

Mokslininkai teigia, kad aromate esančios įvairios kilmės cheminės medžiagos teigiamai veikia žmogaus nervų sistemą. Mažinamas stresas, gyvenimo kokybę gadinanti ir šiuolaikinį žmogų dažnai lydinti įtampa, gali būti gydoma netgi depresija. Teigiama, kad geras ir malonus aromatas gali padėti atsipalaiduoti ne tik fiziškai, bet ir psichologiškai. Žinoma, kad jis padeda sukurti estetišką aplinką, taip pat gali veikti kaip gana stiprus afrodiziakas.

Aromaterpijai naudojami eteriniai aliejai (išgauti distiliacijos būdu), absoliutai (išgauti ypatingos ekstrakcijos būdu, jų kaina daug didesnė nei eterinių aliejų, bet kilmė ir kvapas – natūralesni), fitoncidai (augalų kvapiosios medžiagos). Malonų aromatą turinčios medžiagos dažnai paskleidžiamos ore, pavyzdžiui, smilkalų ar kvapniųjų žvakių, prabangių kvepalų pavidalu. Taip pat dažnai taikomos aromatinės vonios (taip veiksmingiau atpalaiduojamas visas kūnas). Gali būti atliekami masažai kvapiaisiais aliejais arba dedami specialūs malonų aromatą skleidžiantys kompresai. Ypatingai veiksmingos yra aromatinės inhaliacijos. Būna netgi aromatinių gėrimų, kurių aromatu pirmiausiai pasimėgavus, galima juos vėliau išgerti. Prie tokių gėrimų galima priskirti ypatingą jazminų arbatą, tačiau ji malonumą suteikia tik tiems, kurie šį kvapą mėgsta. Mat jazminų kvapas ir skonis nėra malonus visiems.

Šiuolaikinė aromaterapija būna holistinė ir medicininė. Holistinė aromaterapija – tai bendrasis gydymo būdas, dažnai taikomas Didžiojoje Britanijoje, Japonijoje ir JAV. Tai įvairūs masažai, kompresai, inhaliacijos, aplinkos aromatizavimas smilkalais, kvepalais ir kvapniosiomis žvakėmis. Medicininė aromaterapija labai populiari Prancūzijoje ir ją paskiria gydytojai – eteriniai aliejai vartojami į vidų, pavyzdžiui, vietoj antibiotikų. Aromaterapija gali veikti trimis keliais – per kūną (odą, uoslę, per os), jausmais bei emocijomis ir dvasiniu pobūdžiu.

Teigiama, kad eteriniai aliejai turi stebuklingų galių. Jie mažina įvairios, ypač nervinės kilmės skausmus, skatina medžiagų apykaitos procesus, naikina įvairių ligų sukėlėjus (virusus, bakterijas, pirmuonis, parazitus), gerina virškinimą. Pateikiami penki veiksmingi masažinių aliejų mišinių receptai:

Suteikiantis gyvybingumo: 50 lašų rozmarino + 50 lašų pelargonijos eterinių aliejų.

Atsipalaidavimui: 50 lašų rozmarino + 25 lašai levandos + 25 lašai šalavijo + 10 lašų pačiulės eterinių aliejų.

Ramybei: 50 lašų levandos + 50 lašų pelargonijos + 15 lašų santalo eterinių aliejų.

Atgaivai: 30 lašų citrinos + 30 lašų kadagio + 10 lašų pipirmėtės eterinių aliejų.

Nuo sąnarių ir raumenų skausmo: 20 lašų ramunėlės + 20 lašų levandos + 10 lašų juodojo pipiro + 20 lašų eukalipto + 20 lašų rozmarino eterinių aliejų.

Rūtelė Žemaitytė

Šermukšnis