2020-ieji – EUGENIJOS ŠIMKŪNAITĖS METAI
2020-ieji – EUGENIJOS ŠIMKŪNAITĖS METAI
Paveiksliukas

Ciberžolė – neįtikėtinai naudingas vaistinis augalas

Dažinė ciberžolė (lot. Curcuma longa) priklauso imbierinių (Zingiberaceae) šeimai, ciberžolių (Curcuma) genčiai. Natūraliai auga Pietų Azijoje. Tai vienas svarbiausių prieskoninių augalų Azijoje, šiais laikais ir visame pasaulyje. Ciberžolė yra daugiametis žolinis augalas, išaugantis net iki 90 cm aukščio, o kartais siekia ir 100 cm. Turi didelius lapus. Lapai paprasti. Šakniastiebiai geltonai rudos spalvos, jų skersmuo siekia 4 cm, kartais ir daugiau. Žiedynas turi žalius ir baltus prielapius. Žiedai geltoni, nedidelio dydžio, vamzdiški.

Iš šio augalo šakniastiebių gaunami specialūs milteliai, dar kitaip vadinami kurkuma. Būtent ši pudra įeina į kario prieskonių sudėtį ir yra pagrindinė jų sudedamoji dalis. Kurkuma kario prieskoniams suteikia geltoną spalvą ir būdingą kvapą. Šis prieskonis plačiai naudojamas įvairių egzotiškų (ir ne tik) šalių virtuvėje.

Kurkuminas yra natūralus maisto dažiklis (E100), kai kuriose šalyse jis naudojamas kaip ir drabužių, kitų daiktų, reikalingų įvairiose religinėse apeigose, dažiklis. Dažinė ciberžolė naudojama įvairiuose ritualuose.

Ciberžolė jau labai seniai naudojama Ajurvedos medicinoje kaip ypatingai stiprų priešuždegiminį poveikį turintis vaistinis augalas. Ciberžolė savo sudėtyje turi kurkuminoidų, taip pat eterinių aliejų (pvz., turmerono ir zingibereno), cukrų, baltymų, dervų. Pateikiama labai naudinga ciberžolės maistinė vertė (100 g):

Kalorijos (kcal) 354
Lipidai 10 g
Sotieji riebalai 3,1 g
Polinesotieji riebalai 2,2 g
Mononesotieji riebalai 1,7 g
Cholesterolis 0 mg
Natris 38 mg
Kalis 2 525 mg
Angliavandeniai 65 g
Maistinės skaidulos 21 g
Cukrus 3,2 g
Baltymai 8 g
Vitaminas A 0 IU
Vitaminas C 25,9 mg
Kalcis 183 mg
Geležis 41,4 mg
Vitaminas D 0 IU
Piridoksinas 1,8 mg
Kobalaminas 0 µg
Magnis 193 mg

Nors dauguma farmakologinių savybių, įskaitant antioksidantinį ir antimikrobinį, jau priskirtos kurkuminui, tačiau paskutiniu metu itin atkreipiamas dėmesys ir į stiprias priešuždegimines šios augalinės medžiagos savybes. Kurkuminas taip pat pasižymi antivėžiniu poveikiu, nors galutinai veikimo mechanizmas dar nėra ištirtas. Tyrimai parodė, kad kurkuminas gali sąveikauti su daugeliu molekulinių taikinių, dalyvaujančių uždegimo procese. Remiantis klinikiniais tyrimais teigiama, kad kurkuminas gali turėti labai svarbų potencialą gydant šias uždegimines ligas: žarnų ligas, pankreatitą, artritą, uveitą ir kitas. In vitro tyrimais buvo įrodytas ir kurkumino antispazminis poveikis.

Įrodyta, kad ciberžolės ekstraktai tinka ir kepenų funkcijos palaikymui, tačiau dar neįrodyta, kad šis vaistinis augalas tikrai tinka esant kepenų ligoms. Potencialas neneigiamas ir kalbant apie vėžinius susirgimus, nuolat vyksta šios srities tyrimai.

Kurkuminas labai prastai absorbuojamas virškinamajame trakte. Tai įrodyta tiriant kurkumino koncentraciją kraujyje po jo suvartojimo per burną – koncentracija kraujyje buvo labai maža. Dėl greito kurkumino klirenso ir konjugacijos, jo terapinis naudingumas yra šiek tiek ribotas, todėl mokslininkams būtina ištirti kurkumino kompleksus su kitomis medžiagomis ir taip didinti biologinio prieinamumo vertę. Daugybė šiuo metu vykstančių klinikinių tyrimų turėtų pateikti dar gilesnį supratimą apie kurkumino veikimo mechanizmus ir neabejotiną jo terapinį potencialą.

Literatūros šaltiniai:

  • Jurenka JS. Anti-inflammatory properties of curcumin, a major constituent of Curcuma longa: a review of preclinical and clinical research. Altern Med Rev. 2009 Jun;14(2):141-53.
  • Ammon HP, Wahl MA. Pharmacology of Curcuma longa. Planta Med. 1991 Feb;57(1):1-7.
  • Rahul Kumar Verma. Genetic Diversity in Turmeric (Curcuma Longa L.) Lap Lambert Academic Publishing GmbH KG, 2013 – 132 psl.
  • V. A. Parthasarathy,Bhageerathy Chempakam,T. John Zachariah. Chemistry of Spices.

Tekstą parengė Rūtelė Žemaitytė

Šermukšnis