2020-ieji – EUGENIJOS ŠIMKŪNAITĖS METAI
2020-ieji – EUGENIJOS ŠIMKŪNAITĖS METAI

Etosomos – naujiena efektyvesnei fitoterapijai

Transderminis vaisto įvedimas yra vienas iš naujausių ir efektyvių gydymo metodų. Šiuo atveju oda yra pagrindinis transderminio vaisto įvedimo būdo taikinys, tačiau ji yra ir pagrindinis, sunkiai įveikiamas barjeras. Didžiausias trūkumas šioje sistemoje yra žemas vaistų difuzijos koeficientas odos raginiame sliuoksnyje.

Etosomos yra lipidinės sistemos, leidžiančios reikiamoms medžiagoms (pavyzdžiui, biologiškai aktyvioms medžiagoms, gautoms iš vaistinių augalinių žaliavų) patekti į gilesnius odos sluoksnius. Jos išrastos 1997 metais profesoriaus Elta Touitou Izraelyje. Etosomos yra minkšti, apvalios pūslelės pavidalo dariniai, savo sudėtyje turinčios tam tikra tvarka išsidėsčiusių fosfolipidų, poliglikolio, karbopolio, alkoholio, cholesterolio, dažų molekulių, kurie apgaubia viduje esančias etanolines vaistinių augalų ar tam tikrų jų dalių ištraukas, aliejus ir kita. Etosomų sudėtis gali skirtis priklausomai nuo pageidaujamo farmakodinaminio ir farmakologinio poveikio. Jos nėra matomos plika akimi, dydis svyruoja nuo kelių dešimčių nanometrų iki kelių mikrometrų. Jos gali būti apibūdinamos kaip etanolinės liposomos. Etosomos priskiriamos trečiajai, naujausiai vaistų nešiklių kartai. Jos ypatingai gerai prasiskverbia pro odą dėl itin palankios sudėties.

Etosomos – naujiena efektyvesnei fitoterapijai

Jos palengvina biologiškai aktyvių medžiagų patekimą per odą, ypatingai per odos raginį sluoksnį. Taikant šią techniką, stebima didelė pažanga tokių odos ligų, kaip niežulys, egzema, baltmė (vitiligo), gydyme.

Kadangi etosomų sudėtis ir komponentai yra saugūs (pavyzdžiui, fosfolipidai yra natūraliai organizmo ląstelėse randama medžiaga, tai šis būdas puikiai prigijo farmacijoje, veterinarijoje ir kosmetologijoje.

Etosomos puikiai tinka vietiniam gydymui. Ypatingai ši technika lengvina su odos folikulais susijusius sutrikimus, pavyzdžiui, jaunatvinę aknę ar šiuo metu taip dažnai pasitaikančią problemą – plikimą. Minoksidilio molekulės, šiuo metu labai dažnai naudojamos vietiniam nuplikimo gydymui, gali būti patalpinamos  būtent į etosomas ir taip gali būti išgaunamas daug didesnis klinikinis nuplikimo gydymo efektyvumas.

Taip pat, kaip minėta anksčiau, etosomos ypatingai padidina biologiškai aktyvių medžiagų prasiskverbimą pro raginį sluoksnį – askorbo rūgštis (vitaminas C) gali daug lengviau pasiekti gilesnius odos sluoksnius ir tuo pačiu suteikti stipresnį antioksidantinį poveikį, pavyzdžiui, sparčiai sentančiai odai.

Ypatingai ši technika svarbi taikant antigrybelinį gydymą, nes, kaip žinoma, didžiausia antigybelinio gydymo problema ir yra prastas vaisto patekimas į grybelio pažeistas vietas. Dėl nepakankamo vaisto patekimo į reikiamas vietas mažėja antigrybelinio poveikio efektyvumas. Mikonazolo molekulių suformulavimas etosomose parodė geresnį vaistų patekimą pro odos raginį sluoksnį į gilesnius, paprastojo grybelio  pažeistus odos sluoksnius, o tuo pačiu ir daug didesnį klinikinį efektyvumą gydant odos grybelines ligas – tai labai džiugi naujiena kalbant apie vieną dažniausiai šiuo metu pasitaikančių susirgimų.

Ši technika plačiai taikoma ir gydant artritą. Artritas yra lėtinė ir nuolat progresuojanti uždegiminė sąnarių liga. Ji gali pažeisti ir kitus organus, pavyzdžiui, raumenis, kraujagysles, širdį, odą, akis. Taigi tai sunki ir sunkiai pagydoma liga. Etosomų technika sunkiai sergantiems pacientams suteikė daugiau vilčių – įrodyta, kad antireumatinių vaistų molekules patalpinus į fosfolipides kapsules, stebimas daug kartų geresnis vaistų patekimas į artrito pažeistas vietas. Nė nereikia sakyti, kad tai stipriai didina gydymo efektyvumą ir šia sunkia liga sergančių asmenų gyvenimo kokybę.

Paskutinis bandymas atliktas su antiparkinsoniniu vaistu triheksifenadilio vandenilio chlorido druska. Įrodyta, kad jis daug geriau pasiekia ląsteles – taikinius, kai yra suformuluotas etosomose. Pavydžių, kurie augalai kokioms ligoms gydyti yra tinkami formuluoti etosomose, pateikta lentelėje.

Pavadinimas Šeima Naudojama augalo dalis Panaudojimas
Eucalyptus globulus Myrtaceae Lapai Įvairios odos ligos
Jasminum multifiorum Oleaceae Žiedai Uždegiminės ligos
Sesamum orientale Pedaliaceae Sėklų aliejus Odos komplikacijos
Acorus calamus Araceae Šaknys Egzema
Helianthus annus Asteraceae Lapai Niežulys, kitos odos ligos

Etosomos turi nemažai privalumų, lyginant su kitomis vaistų patekimo sistemomis: jos padidina prasisverbiančio vaisto kiekį, galima lengvai suformuluoti kremą ar gelį, tinkamą nesudėtingam užtepimui ant odos. Tai pasyvi, neinvazinė ir saugi sistema. Etosomos yra gana stabilios ir palyginus mažo dydžio. Todėl tai yra inovatyvus, veiksmingas ir saugus būdas, skirtas efektyvesniam fitoterapiniam gydymui. Etosomų technologija naudojama visame pasaulyje, labiausiai ji paplitusi ekonomiškai pirmaujančiose šalyse. Pavyzdžiui, JAV buvo sukurtas anticeliulitinis kremas. Minoksidilis etosomose pirmą kartą suformuluotas Vokietijoje. Izraelyje buvo pagamintas pirmasis kremas nuo Herpes viruso, pasižymintis labai geru poveikiu ir ilgu galiojimo laiku be jokių stabilumo problemų. Daugelyje pasaulio šalių tyrimai su etosomomis atliekami labai aktyviai.

Rūtelė Žemaitytė

Parengta pagal Anju Dhiman et al: Potential phytotherapeutic agents in design of Ethosomes. Journal of Pharmaceutical and Scientific Innovation. 2012/10/05 ir kt.

Iliustracija iš Pharmatutor.org

Šermukšnis