2020-ieji – EUGENIJOS ŠIMKŪNAITĖS METAI
2020-ieji – EUGENIJOS ŠIMKŪNAITĖS METAI

„Gloriae pharmaciae Lithuaniae“ renginys – pagarba nusipelniusiems vaistininkams

2017 m. rugsėjo 28 diena išaušo labai graži ir žadėjo puikią popietę Lietuvos vaistininkų apdovanojimams „Gloriae pharmaciae Lituaniae“. Pirmasis toks renginys Lietuvoje prasidėjo nuo Šv. Mišių Kauno Šv. apaštalų Petro ir Povilo arkikatedroje bazilikoje, o po jų visi svečiai buvo laukiami vidiniame Lietuvos medicinos ir farmacijos istorijos muziejaus kiemelyje.

Visi rinkosi pagerbti labiausiai nusipelniusių vaistininkų  tų, kurie savo darbu ir nuoširdžiu žodžiu ilgus metus malšino žmonių skausmą bei padėjo išsaugoti sveikatą.

Jau patys pirmieji žingsniai į vieną nostalgiškiausių farmacijos studijų laikų vietą buvo labai malonūs. Įėjimas buvo iškilmingai nutiestas raudonu kilimu, žavios pasitinkančios merginos kvietė į senąją vaistinę paragauti ypatingų užpilų, o vidinis muziejaus kiemelis atrodė tiesiog nuostabiai. Ore sklandė gyva muzika, svečiai buriavosi prie foto sienelės, stalus puošė baltos staltiesės ir jautėsi šventinė dvasia.

Po pusvalandžio puošniame vidiniame muziejaus kiemelyje visi buvo kviečiami dalyvauti iškilmingoje apdovanojimų ceremonijoje. Svečiai tiesiog netilpo į muziejaus salę! Mes, jaunosios kartos atstovai, viską puikiai matėme pritūpę ant laiptų ir didžiavomės, kad esame čia, bei nekantravome pamatyti, kas laukia toliau. O muziejaus salė atrodė kaip niekada iškilmingai – dar neteko matyti tokio pakitusio muziejaus veido. Neabejojome, kad dalyvausime labai įdomiuose apdovanojimuose.

Renginį vedė visiems puikiai žinoma Edita Mildažytė – ji labai praskaidrino renginio nuotaiką. Po kaip visada puikaus laikui nepavaldaus Virgilijaus Noreikos muzikinio pasirodymo pasidžiaugėme šia nauja vaistininkų apdovanojimų idėja, kuri, tikimės, taps tradicija. Netrukus išgirdome įkvepiančią renginio sumanytojo ir naujos knygos apie muziejų mecenato, garbingo vaistininko Anatolijaus Kostiukevičiaus kalbą ir nuoširdžiai jam padėkojome plojimais. Didelį įspūdį paliko knygos apie muziejų ir jo eksponatus ištraukos paskaitymas – tai padarė ne kas kitas, o išskirtinio balso savininkė aktorė Vaiva Mainelytė. Ši garbinga ir įdomi užduotis jai puikiai pavyko.

Atėjo metas oficialiajai itin nusipelniusių vaistininkų apdovanojimų daliai.  Ši iškilminga ceremonijos dalis prasidėjo profesionaliai sukurtu filmu apie farmacijos istoriją, kuris buvo specialiai nufilmuotas vaistininkų apdovanojimams ir pasižymėjo labai įdomiais interviu su ilgamečiais farmacininkais. Kiekvienas apdovanojimas (o jų buvo dešimt) įteiktas ypač iškilmingai ir apgalvojant kiekvieną detalę. Visos žymių vaistininkų nominacijos prasidėjo įdomiu interviu, atsiminimais apie garbingus nominantų darbus, pasiekimus ir nuolatinį jų įkvėpimą daryti gera kitiems. Ne visi apdovanotieji galėjo patys padėkoti už garbingą pripažinimą – kai kurie šių apdovanojimų sulaukė tik po mirties, kaip ir šviesaus atminimo habil.dr. Eugenija Šimkūnaitė. Pajutome, kad iškilminga ir nemari tikrosios farmacijos dvasia iš tikrųjų niekur nedingo.

Atskirai reikia paminėti patį „Gloriae pharmaciae Lituaniae“ apdovanojimo ženklą – tai J. F.Volfgango medalis (dizainerė V. Zabarskienė), traukiantis akį išskirtiniu solidumu ir atlikimo kokybe.  Mums buvo malonu, kad šiuo medaliu apdovanota ir habil. dr. Eugenija Šimkūnaitė (po mirties). Medalį atsiėmė Eugenijos Šimkūnaitės labdaros ir paramos fondo valdybos pirmininkė  B.Karnickienė.

Iškilmingą apdovanojimų ceremoniją ypatingais kūriniais užbaigė maestro Virgilijus Noreika ir iš karto po to visi vėl buvo kviečiami pasimėgauti grynu oru ir bendravimu su kolegomis vidiniame muziejaus kiemelyje.

Visi išeinantys buvo kviečiami pasirašyti tradicinėje muziejaus lankytojų knygoje ir dovanų gavo puikų naują leidinį – „Senoji vaistinė“ – knygą, išleistą lietuvių ir anglų kalbomis (teksto autorius dr. T. Mekas, mecenatas – A. Kostiukevičius, vertėjas – I. Ramanauskas, redaktorė – D. Andrijauskaitė, dizainerė – V. Zabarskienė, Kaunas 2017). Šią knygą pavartyti ir perskaityti rekomenduojame kiekvienam – ne tik vaistininkui, bet ir vaistininkyste besidomintiems žmonėms – tikrai įdomus ir informatyvus leidinys.

Puikaus renginio atsiminimai neblėsta ir labai norisi padėkoti renginio mecenatui A. Kostiukevičiui ir visiems organizatoriams, o vaistininkams palinkėti, kad šie apdovanojimai taptų tradicija!

Platesnė  informacija ir nuotraukos:http://kauno.diena.lt/naujienos/sveikata/sveikata/lietuvos-farmacijos-mohikanai-tarp-musu-831536

Šermukšnis