2020-ieji – EUGENIJOS ŠIMKŪNAITĖS METAI
2020-ieji – EUGENIJOS ŠIMKŪNAITĖS METAI
Paveiksliukas

Lazdynuose bus įamžintas Eugenijos Šimkūnaitės atminimas

Rugsėjo 13 dieną atsiras dar vienas Eugenijos Šimkūnaitės gyvenimo ir veiklos įprasminimo ženklas. Lazdynuose (Vilniuje) bus atidengtas atminimo akmuo, skirtas įžymios vaistininkės, liaudies medicinos žinovės atminimui įamžinti.

Habil. daktarė Eugenija Šimkūnaitė visą savo gyvenimą paaukojo liaudies medicinai, kraštotyrai ir vaistininkystei. Paveldėjusi gilią gamtojautą, niekada nebandė taikytis prie civilizuoto pasaulio, gyveno pagal savo normas. Gamta jai buvo guodėja ir ramintoja. Lietuva ją vadino Žiniuone. Savito charakterio, stiprios valios, geros širdies žmogus, norėjo padėti kiekvienam, jos pagalbos prašančiam žmogui. Mokėjo tokių istorijų, nutikimų, legendų, burtų, užkeikimų, vaistažolių receptų, kad susirinkusieji amo netekdavo besiklausydami.

Ilgametis Botanikos instituto direktorius Romas Pakalnis yra pasakęs, kad „Lietuvoje buvo tik du žmonės, kurių paskaitų buvo klausytasi iki apalpimo. Tai kunigas Juozas Tumas-Vaižgantas ir Eugenija Šimkūnaitė“.

E.Šimkūnaitės labdaros ir paramos fondas, savo veikla puoselėjantis habil. dr. Eugenijos Šimkūnaitės nuveiktus darbus, nuolat ieškojo galimybių prasmingai įamžinti jos atminimą konkrečiu ženklu – pastatyti paminklą Vilniuje, Lazdynuose. Šiame mikrorajone Daktarė praleido ilgus gyvenimo metus, paženklintus medicinine, moksline ir kultūrine veikla. Skveras, esantis tarp Erfurto gatvės ir Laisvės prospekto (prie buvusio kino teatro) numatytas kaip tinkamiausia vieta.

Vilniaus miesto savivaldybė pritarė iniciatyvai bei įstatymų nustatyta tvarka Eugenijos Šimkūnaitės labdaros ir paramos fondui suteikė leidimą skelbti viešą konkursą habil. dr. E.Šimkūnaitės atminimo įamžinimo ženklo (paminklo) projekto idėjai.

Eugenijos Šimkūnaitės labdaros ir paramos fondas parengė sąlygas bei pakvietė konkurso idėjiniame projekte apimti sklypo, architektūrinės ir gamtinės jo aplinkos sutvarkymą bei pritaikymą lankytojams ir memorialiniam simboliui. Taip pat pageidauta, kad siūlomoje idėjoje atsispindėtų E.Šimkūnaitės veikla, profesija, meilė gamtai, gebėjimas dalintis sukauptomis žiniomis su visuomene. Prašyta nepamiršti ir Daktarės kuklumo, todėl įamžinimo ženklo medžiaga pasirinktas paprastas lauko akmuo, granitas ar kita paminklui tinkama ir ilgalaikiam klimato poveikiui atspari medžiaga. Idėjų autoriai paraginti prioritetą teikti vaistinių augalų motyvams su Saulės elementais.

Iš pateiktų keturių autorinių darbų, komisija atrinko labiausiai atitikusį konkurso sąlygas ir idėją pasiūlymą – skulptoriaus Jono Gencevičiaus ir architekto Laimio Kaziukonio projektą. Minėtų autorių projekte numatoma įrengti tris skirtingus patekimus į skverą. Skvero centre iškils paminklas – paprastas lietuviškas akmuo, papuoštas augalinių ir lietuviškų motyvų ornamentais. Akmenyje, tarsi gamtoje, atgis gėlių žiedai ir kiti augalai, iš kurių Daktarė Eugenija Šimkūnaitė visiems pageidaujantiems „varažijo“ ateitį, spėjo likimą, mokė jais gydytis.

Paminkliniame akmenyje iškalti motyvai ir žodžiai patvirtins, kad per kone aštuoniasdešimt gyvenimo metų E.Šimkūnaitė vienodai smalsiai domėjosi ir mokslo žiniomis, ir šimtmečiais sukauptu tautos turtu –liaudies kūryba bei tautosaka. Šiuo metu Lazdynuose vyksta baigiamieji skvero sutvarkymo darbai, kurie vietos seniūnijos pastangomis nuolat spartinami.

Nuotraukose: Eugenijos Šimkūnaitės įamžinimo ženklo (paminklo) idėjos projektas. Autoriai L.Kaziukonis ir J.Gencevičius.

E.Šimkūnaitės labdaros ir paramos fondo informacija

Šermukšnis